Uvodnu riječ dao je predsjednik kluba Slaven Žužul, a o samoj knjizi govorili su Gordan Zubčić i prof. dr.sc. Josip Milat, te sam autor. Cijeli događaj svojim nastupom uveličala je klapa Cambi- Split.
– Listajući ovu knjigu neki će vidjeti sami sebe, neki će vidjeti svoje starije, mnogi će se sjetiti vremena provedenog uz ovaj klub, dok su tu igrali, neki trenutaka dok su s njim živjeli, svega onoga što su uz njega proživljavali. Opet, neki drugi će vidjeti značaj ovog kluba za ovaj grad, za njegovu mladost, a neki će vidjeti što je zapravo u ovih sto godina ovaj klub donio u ovaj grad, okolicu, pa i samu državu. Splitova prošlost je burna, a to govori i naslov ove knjige “Jedan Split, a više imena” i priča je to o borbi za opstanak, ali i o borbi za budućnost. I tu borbu za preživljavanje i tu borbu za budućnost povezuje ljubav, a i ova knjiga je nastala iz ljubavi. – kazao je uvodno Slaven Žužul.
Zubčić je kazao da se knjiga doslovno čita u jednom dahu.
– Bili smo i Anarh i Jug, i Borac i Arsenal (ne londonski nego splitski), bili smo i Slavija i Dalmacija i HAŠK (koliko god nam ne bio drag u onom sklopu s građanskim) i Vicko Krstulović, ali i Hajduk i svima njima smo ponosni jer smo bili i ostali Split. Trebalo je znati staviti balun na travnjak svim tim generacijama i zavrtiti suparnike u kolo i krenuti u povijesni dribling protiv nenaklonjenih igrača, u sportskim i političkim forumima, neprijateljskim vojnim uniformama, a prošli smo tri rata.- kazao je Gordan Zubčić.
– Tako je i naš Žare zaigrao na sva tri boda kontra arhivskih bunkera, uporno prolazeći put kroz rijetke novinske, medijske izvještaje kako bi zabio zgoditak zvan podatak, ili ona fotografija koja nam je falila za novu pobjedu na publicističkom terenu. Rezultat je tu, evo ga pred nama, a to je zaista izuzetan presjek jednog Splita s više imena, garniran nizom zanimljivih pratećih kadrova s patinom, kronika, statistika i stvarno dosad neobjavljenih i široj javnosti nepoznatih fotografija koje su obilježile svakodnevicu našega grada, a i države. Autor je još jednom dao svoj timbar klubu s kojim živi već više od šest desetljeća.- dodao je Zubčić.
Autor Mihaljević zahvalio se na početku svima koji su pomogli da knjiga ugleda svjetlo dana, te pojasnio da je ova monografija pisana na drugačiji način od ostalih- na njegov način.
– Svjestan sam da se ovakva literatura ne čita, nego se gledaju slike, ali ja vas molim da je pročitate. Doći ćete do nekih saznanja. Saznanja da je klub imao puno imena, saznanja o tome zašto su se ona mijenjala, u kojim uvjetima se to događalo i ono najvažnije, kako je ovaj klub sačuvao identitet i kontinuitet već 105 godina.- pojasnio je autor.
– Ovo štivo kad se počne čitati, s obzirom na naslov, trebalo je završiti s godinom 2010. zato jer je te godine donesena povijesna odluka, a to je bila odluka da se ne zovemo Nogometni klub Split nego Radnički nogometni klub Split.- kazao je Žarko Mihaljević te ponovio obrazloženje te povijesne odluke koje je tada dao predsjednik kluba.
Završio je svoje obraćanje Mosorovom izrekom “Idemo dalje!”. A RNK Split ide dalje, tek mu je 105 godina. Bogata povijest je iza njega, a njegovu budućnost ispisivat će neki novi momci u crvenim dresovima koji su upravo u vrijeme kada se na Parku mladeži predstavljala knjiga “Jedan Split, a više imena”, vrijedno trenirali na terenu…